خانه / روان سازها و فوق روانسازها / اثر فوق روان کننده بتن بر خصوصیات بتن سخت شده
اثر فوق روان کننده بتن بر خصوصیات بتن سخت شده

اثر فوق روان کننده بتن بر خصوصیات بتن سخت شده

مشخصه های فیزیکی اصلی بتن که فوق روان کننده ها را تبدیل به یک مصالح سازه ای منتخب کرده عبارتست از، مقاومت فشاری بالای بتن و همچنین سختی و قابلیت آن برای حفظ فولاد مسلح می باشد، نکته حائز اهمیت این است که این خصوصیات بتن در طی عمر خدمت دهی حفظ می شود و اینکه هر نوع افزودنی (همچون فوق روان کننده ها) هیچ اثر معکوسی روی این مشخصات نداشته باشد.

اثر فوق روان کننده بتن بر مقاومت فشاری بتن

عموماً فوق روان کننده بتن اثر معکوسی بر مقاومت فشاری بتن یا توسعه مقاومت بتن، هنگامی که به منظور تولید بتنی با کارایی خیلی بالا، و بدون کاهش آب استفاده شود، ندارد. در واقع مطالعات نشان داده است که با مصرف فوق روان کننده بتن افزایش مقاومت فشاری بتن هم رخ دهد، که در بعضی موارد می تواند قابل توجه باشد. همانطور که در شکل 2. 19 برای یک ماده ی با پایه فوق روان کننده بتن SMF نشان داده شده است. برای یک فوق روان کننده بتن SNF مقاومت فشاری بتن دقیقاً مشابه مقاومت کنترلی بتن می باشند.

113 300x277 اثر فوق روان کننده بتن بر خصوصیات بتن سخت شده

وقتی فوق روان کننده بتن برای کاهش آب موجود مخلوط بتن استفاده گردد، افزایش در مقاومت فشاری بتن به طور معمولی از منحنی Abram تبعیت می کند. علی رغم این امر، در نظر گرفتن تجمیع داده ها در شکل 2. 20 حاکی از روند افزایشی مقادیر برای بتن فوق روان شده می باشد. افزایش ها در مقاومت با استفاده از فوق روان کننده بتن برای کاهش نسبت آب به سیمان در چندین نوع از سیمان ها و فوق روان کننده ها یکنواخت می باشد. این شکل همچنین حاکی از چگونگی تأثیر گذاری مشابه مقاومت خمشی و مدول الاستیسیته می باشد.

213 300x240 اثر فوق روان کننده بتن بر خصوصیات بتن سخت شده

* درشت دامنه سنگ آهک زبر با یک اندازه حداکثر 19 mm، ریزدانه ماسه طبیعی بود. افزودنی محبوس کننده هوا یک هیدروکربن سولفونات شده بود.

* SP-M و SP-N و SP-L مربوط به فوق روان کننده بتن نوع ملامین، نفتالن، و لیگنوسولفونات به ترتیب هستند.

اثر فوق روان کننده بتن بر عامل محبوس کننده هوا

– کرنش خزش کلی حاصل از طریق ساخت جمع شدگی و کرنش الاستیک در بارگذاری از قرائت های کرنش

– در روزهای 334+10 یا 334-10

اثر فوق روان کننده بتن بر جمع شدگی و خرش بتن

اغلب مطالعات در این حوزه حاکی از آن است که بتن فوق روان شده خصوصیات جمع شدگی و خرش مشابهی با بتن ساده دارد. شکل 2. 21 نتایج جمع شدگی بتن فوق روان شده و ساده را به تصویر می کشد.

36 300x194 اثر فوق روان کننده بتن بر خصوصیات بتن سخت شده

– یک فوق روان کننده بتن نفتالنی در یک پیمانه مصرفی 75/0% توسط وزن سیمان استفاده شد.

اثر فوق روان کننده بتن بر دوام ذوب- انجماد

در آغازین روزهای کاربرد بتن فوق روانی شده، بعضی ملاحظات پیرامون مقاومت فشاری بتن با هوا محبوس شده حاوی فوق روان کننده بتن برای چرخه ذوب- انجماد لحاظ می شد. با این وجود تحقیقات اخیر موارد زیر را نشان داده:

1- در بتن فوق روان شده با هوای محبوس، مقدار حداقل پذیرفته شده متداول فاکتور فاصله گذاری سیستم هوای منفذی (2 میلی متر) برای فراهم کردن حفاظت ذوب- انجماد مناسب معمولاً فراتر می رود.

2- علی رغم این حقیقت که فاکتور فاصله گذاری حداقل فراتر می رود، ظاهراً مقاومت ذوب- انجماد بتن به طور معکوس تحت تأثیر قرار نمی گیرد. جدول 2. 7 به روشنی چگونگی تأثیر یک فوق روان کننده بتن SNF بر افزایش فاکتور فاصله گذاری سیستم هوای منفذی، در هر یک از سه مرحله آب به سیمان ارزیابی شده می دهد.

37 300x168 اثر فوق روان کننده بتن بر خصوصیات بتن سخت شده

اثر فوق روان کننده بتن بر مقاومت سولفاتی

پژوهش درباره استعداد آسیب پذیری بتن های فوق روان شده به حمله سولفاتی نشان داده است که هیچ اختلاف محسوسی میان بتن ساده و بتن حاوی افزودنی وجود ندارد.

برای آشنایی با عملکرد فوق روان کننده بتن و خرید فوق روانساز روی لینک کلیک کنید.

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

درباره shimibeton.com

شماره همراه: 09121303726 تلفن: 88515668-021 فکس: 88515084-021 نشانی دفتر مرکزی: تهران-خیابان سهروردی شمالی-کوچه سراب-پلاک 12 -طبقه 3-واحد 7 ایمیل:info@shimibeton.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا