خانه / خصوصیات بتن / طرح اختلاط بتن با استفاده از کامپیوترها
طرح اختلاط بتن با استفاده از کامپیوترها

طرح اختلاط بتن با استفاده از کامپیوترها

بتن های مدرن روان هستند و مستلزم اندکی تراکم می باشند، بتن های مدرن می توانند در اوج زمستان تحت شرایط قطبی بتن ریزی شوند و در شرایط خشک و بسیاربسیار گرم کارایی خود را حفظ می کنند. تعداد خصوصیاتی که باید متناسب گردند بیشتر است و همخوانی چنین عملکردهایی کاربرد طیفی از مواد سیمانی تکمیلی را تحمیل می نماید و اغلب ترکیبی از افزودنی های بتن را دیکته می کند. طراحی کردن اختلاط چنین بتن هایی مستلزم درکی از روابط دقیق میان ترکیب اختلاط و خصوصیات آن در همه سنین می باشد. روش معمول محقق کردن اختلاط بتن و چنین اطلاعاتی از طریق اختلاط آزمایشی می باشد. اگرچه چنین آزمون هایی برای طرح ریزی اختلاط بتن ضروری هستند و تا زمان بسیار طولانی باقی خواهند ماند هم اکنون شبیه سازی کامپیوتری شیوه ای امن و سریع در طراحی یک اختلاط بتن برای رسیدن به نتایج مطلوب در پایین ترین قیمت را ارائه می کنند. این شبیه سازی اختلاط بتن به عنوان یک راهنما برای تأمین ترتیب مقدار و روندهای عمومی صورت بپذیرد.

دو روش اصلی در شبیه سازی کامپیوتری اختلاط بتن داریم:

1-تأسیس مدل های ریاضی برای تعیین روابط دقیق میان ترکیب اختلاط بتن و خصوصیات بتن

2- وارد کردن این مدل ها و طرح اختلاط بتن به نرم افزار کامپیوتری

در قسمت زیر مثالی استخراج شده از شبیه سازی های کامپیوتری اختلاط بتن است:

– تغییر در اسلامپ به علت اضافه شدن آب غیر خطی است، یعنی اسلامپ به آب برای طرح اختلاط های بتن با کارایی بالا بیشتر حساس است.

– یک میزان سیمان بهینه با توجه به اسلامپ وجود دارد، در جایی که حجم سیمان دقیقاً خطرات ایجاد شده را به علت به هم پیوستن سنگدانه ها پر می کند.

چنانچه بتن مگر باشد، افزودن یک فیلر اجازه می دهد که میزان آب موجود در اسلامپ ثابت کاهش یابد، بنابراین نسبت آب به سیمان کاهش و مقاومت افزایش می یابد. همانطور که تخلخل یک اختلاط بتن با سنگدانه های مناسب اساساً وابسته به منحنی دانه بندی آن است میزان سیمان بحرانی با سنگدانه کنترل خواهد شد. این میزان بحرانی برای سنگدانه های سبک بیشتر از سنگدانه های گرد است و به موازات اینکه اندازه ماکزیمم افزایش می یابد، کاهش خواهد یافت.

– جایگزینی نسبی سیمان با خاکستر بادی کارایی بتن را بهبود می بخشد اما مقاومت را تا 28 روز کاهش می دهد. در 90 روزگی مقاومت های حاصل خیلی مشابه با اختلاط های بتن با 100% سیمان پرتلند هستند.

– پیمانه های مصرفی بالا یک فوق روان کننده جایگزینی میزان زیادی از سیمان را با خاکستر بادی مجاز می کند. در حالی که کارایی بتن و مقاومت بتن را حفظ می کند. این بتن با خاکستر بادی حجیم نمونه ای می باشد.

– سرباره در جایگزینی نسبی لزوماً توسعه مقاومت در سنین اولیه را به تأخیر می اندازد

– در طرح اختلاط بتن بدون یک افزودنی کاهنده آب بتن ، فوم سیلیکا فشرده کارایی بتن راکاهش می دهد.

– در طرح اختلاط بتن برای بتن با مقاومت معمولی، یک اندازه حداکثر سنگدانه (MSA) بزرگتر مصرف بتن را کاهش می دهد.

– فوم سیلیکا افزایشی بیشتر در مقاومت با فوق روان کننده بتن را ارائه می دهد.

– در طرح اختلاط بتن برای بتن با کارایی بالا، اثر MSA چشمگیر نیست، برخی محققان ادعا می کنند که یک اندازه سنگدانه کوچکتر ترجیح دارد.

– هوای محبوس در طرح اختلاط بتن برای کارایی بتن خوب است، نه برای مقاومت بتن

– هوای محبوس مورد توجه در طرح اختلاط بتن ،مقاومت قابل دستیابی حداکثر را کاهش می دهد، اگر چه کارایی بالا بتن عملی است.

جنبه های امنیتی در حمل افزودنی های بتن

سازمان های ملی در حوزه سلامت و امنیت اغلب کشورها عرضه اطلاعات لازم برای حصول اطمینان از سلامتی و امنیت پرسنل حمل افزودنی ها را تضمین می کنند. چنین اطلاعاتی در برگه اطلاعات خطرات مورد نیاز برای همراهی حمل افزودنی های بتن قرار می گیرد. این اطلاعات مورد نیاز شامل موارد زیر است:

طبیعت خطر، مثلاً سمی، قابل اشتعال و …؛ پوششی حفاظتی قید شده، مثلاً دستکش، عینک، چکمه و …؛ سمی بودن و کمک های اولیه مورد نیاز در رخداد آتش سوزی، در معرض واقع شدگی طولانی، تماس چشمی یا پوستی، اقدامی باید در رخداد سر ریزشدن اتخاذ شود، مثلاً نوع اطفاء کننده آتش در صورت اشتعال، شست و شوی طبقات لغزنده و…

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با محصول و خرید افزودنی بتن روی لینک کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

درباره shimibeton.com

شماره همراه: 09121303726 تلفن: 88515668-021 فکس: 88515084-021 نشانی دفتر مرکزی: تهران-خیابان سهروردی شمالی-کوچه سراب-پلاک 12 -طبقه 3-واحد 7 ایمیل:info@shimibeton.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا