خانه / افزودنی بتن / کاربرد افزودنی های بتن
کاربرد افزودنی های بتن

کاربرد افزودنی های بتن

نیاز فوری به تعمیر سازه هایی که با شکست مواجه شده اند، دوام بتن را به مهم ترین مسئله ساختمانی روز تبدیل کرده است. هرچه مواد شیمیایی بیشتری به مخلوط بتن اضافه شوند، سازگاری پارامتر مرکزی بر انتخاب حاکم می شود. اثرات جانبی یا واکنش های میان مواد شیمیایی به دلیل ترکیب افزوده شدن، نوع سیمان، تغییر دما و تجهیزات ترکیب همگنی می تواند بر عملکرد تأثیر بگذارد.

بحث پیرامون اندرکنش سیمان افزودنی، پیرامون مسائل افزودنی برخی از اثرات معکوس را نشان می دهد که از تنوع وسیع در فعالیت پراکنده سازی فوق روان کننده ها با برندهای مختلف سیمان ناشی می شود. منافع حاصل در کاربرد افزودنی های بتن همچنین وابسته به پیمانه مصرفی است، که پیمانه مصرفی بیش از اندازه هم می تواند زیان بار باشد. جنبه های مربوط به ذخیره، امنیت و روش و بازدهی پراکنده کردن هم در نتیجه مهم تلقی می شوند.

فاکتورهایی که دوام بتن را کنترل می کنند و عوامل موثر بر دوام بتن عبارت از:

 • انتخاب مواد مناسب و نسبت آنها
 • حمل
 • جای دهی
 • تراکم بتن
 • عملیات تکمیلی
 • عمل آوری پیگیری

نیاز برای انتخاب با دقت سنگدانه ها، نسبت دهی بهینه، ترکیب مؤثر، اختلاط و عمل آوری، با به کارگیری یک افزودنی به هیچ وجه کاسته نمی شود. خوب است به یاد داشته باشیم که افزودنی های بتن ابزارهایی هستند که باید عاقلانه استفاده شوند، نه به هدف پوشش دادن کاستی هایی که در اختلاط داریم. علی رغم تأثیرات سودمند چشمگیر و کاربردهای زیادی که افزودنی های بتون دارند، مهم است که از پتانسیل برای مسائل جدی ایجاد شده ناشی از کاربرد مخلوطی از مواد شیمیایی در بتن آگاه باشیم. سازگاری تبدیل به معضل کلیدی می گردد و تأیید عملکرد از طریق ترکیب های آزمایشی با موادی که باید در کار استفاده شوند، تحت شرایط میدانی بسیار حیاتی می باشد.

دلایل کاربرد افزودنی های بتن

افزودنی های بتون عموماً به دلایل زیر استفاده می شوند:

 • برای قادر ساختن بتن به اینکه با الزامات مشخصه های کارهمخوانی داشته باشد، یعنی اجازه دهند که حداکثر نسبت آب به سیمان، حداقل مقاومت های اولیه و نهایی و حفظ کارایی به هنگامی که مواد خام موجود کیفیت ضعیفی دارند.
 • برای مهیا کردن اصلاحاتی که کیفیت بتن شکل پذیر را بهبود می بخشد، مثلاً کارایی فزاینده یا کاهش آب در یکنواختی های مشخص، تأخیر یا تسریع زمان گیرش اولیه، تأخیر یا کاهش تکامل حرارتی در طی سخت شدگی اولیه، ارتقاء کیفیت های تکمیلی، کنترل آب انداختگی و جدایش، ارتقاء قابلیت پمپاژ و کاستن از سرعت افت اسلامپ.
 • کاستن از هزینه عملیات بتن ریزی با تأثیرگذاری بر کاهش هزینه کلی اجزاء بتن، امکان دادن به برداشتن سریع قالب و سادگی جای دهی و عملیات تکمیلی.
 • ارتقاء کیفیت بتن سخت شده همچون مقاومت های فزاینده اولیه و دراز مدت و مدول الاستیسیته، کاهش نفوذپذیری (و بنابراین توقف خوردگی آرماتور فولادی مدفون) و جذب، افزایش مقاومت ساییدگی و افزایش پیوند با آرماتور.
 • کنترل کردن انبساط ایجاد شده با واکنش قلیایی با سنگدانه های خاص.

در بسیاری موارد، یک افزودنی بتن ممکن است تنها ابزار تجربی دست یابی به نتیجه مطلوب باشد. با این وجود، در دیگر موارد مقاصد مطلوب مشخصی ممکن است به بهترین نحو اقتصادی از طریق تغییرات در ترکیب یا نسبت های بتن به نسبت از طریق کارکرد یک افزودنی حاصل شود.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با ” مواد افزودنی شیمیایی بتن” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب افزودنی های شیمیایی بتن

درباره shimibeton.com

شماره همراه: 09121303726 تلفن: 88515668-021 فکس: 88515084-021 نشانی دفتر مرکزی: تهران-خیابان سهروردی شمالی-کوچه سراب-پلاک 12 -طبقه 3-واحد 7 ایمیل:info@shimibeton.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا