خانه / خصوصیات بتن / قالب لغزنده بتن
قالب لغزنده بتن

قالب لغزنده بتن

در حالی که روسازی ها و آستری های کانال در صفحه افقی به صورت قالب لغزنده بتن هستند، مفهوم قالب لغزنده بتن در صفحه عمودی معنا می یابد. قالب لغزنده عمودی بتن معمولاً در روش های بتن ریزی سنتی به دلایل زیر انتخاب می شوند:

1- روش قالب لغزنده بتن یک سازه یکپارچه با کیفیت بالا را به همراه حداقل تعداد درز تولید می کند.

2- روش قالب لغزنده بتن سریع است و این امکان را می دهد که دیگر فازهای کار برنامه ریزی شود و با سرعت بیشتر و مؤثرتر برنامه ریزی شود.

برای اینکه کار قالب با موفقیت همراه باشد، بتن باید به اندازه کافی شکل پذیر باشد تا به خوبی تحکیم گردد و به اندازه کافی سخت باشد تا در محل بماند. حمل و نقل های مواد افزودنی بتن به صورت کاملاً برنامه ریزی شده و پیوسته باید توسعه بیابد و سپس حفظ شود تا از بتن ریزی غیر منقطع اطمینان حاصل شود. تکنیک قالب لغزنده بتن همچنین برای بتن سبک وزن مورد استفاده قرار گرفته است. در سیستم قالب لغزنده بتن، قالب های عمومی به آرامی بتن نیمه سخت شده را به بالا می لغزانند، روی جک هایی که بر میله های فولادی سوار شده بر آنها هستند و بتن در پایین باقی می ماند. زمانیکه قالب پرشده و عملیات قالب لغزنده بتن تحت انجام است، قالب پر نگه داشته می شود. سرعت پر شدن قالب لغزنده بتن طوری زمان بندی می شود که با سرعت پیش بینی شده بالا آمدن مطابق باشد سرعت پر شدن مورد استفاده طوری است که یک سازه پایدار باقی می ماند، چون ویژگی اصلی فرآیند قالب لغزنده بتن ایجاد توانایی در بتن بر حفاظت از خودش در سنین اولیه می باشد. زمان های در معرض قرار گرفتگی نمونه ای پس از بتن ریزی می تواند در بازه 5/1 تا 6 ساعت باشد. الزامات برای زمان گیرش بتن توسط زمان و فاصله میان ترکیب شدگی و بتن ریزی و زمان اتخاذ شده برای اینکه بتن از قالب لغزنده بیرون بیاید، دیکته می شود. در هوای گرم، افزودنی کاهنده آب بتن و افزودنی دیرگیرکننده بتن ، آب اختلاط شده یا خاکستر بادی برای به تأخیر انداختن گیرش بتن استفاده می شوند. بنابراین زمان کافی منقضی می شود تا حمل و نقل و لغزش بتن امکان یابد. به عکس هنگامی که عملیات قالب لغزنده بتن تحت شرایط زمستانی انجام گیرد، زمان های لغزش مطلوب ممکن است با کاربرد سیمان تیپ (RHPCIII)، فوم سیلیکا، حرارت دادن بتن به 22 درجه سلسیوس در قالب های لغزنده بتن، کاربرد حصارهای محافظتی، و پیمانه های بالای یک افزودنی تسریع کننده بتن قابل حصول شود. افزودنی محبوس کننده هوای بتن هم در قالب لغزنده بتن به کار برده می شود. نه تنها برای ارتقاء خصوصیات دوام بتن بلکه به منظور حداقل سازی آلودگی ایجاد شده توسط آب جدا شده از سنگدانه ها که به اطراف سازه بتنی سرازیر می شود. هر دو افزودنی ها و خاکستر بادی برای دستیابی به زمان های لغزش مطلوب در ساخت دیواره حاشیه یک ساختمان راکتور هسته ای استفاده می شود.

تغییر پیمانه مصرفی افزودنی بتن یا افزودن با تأخیر دیرگیرکننده طی دوره فرآیند قالب لغزنده بتن با تغییرات در شرایط دمایی تعیین می گردد. هر تغییر در پیمانه مصرفی متناظر با مقدار لازم برای جبران کردن اثر یک تغییر در دمای 2/8 درجه سلسیوس، که میانگین بین دمای اختلاط بتنی و دمای هوا است می باشد. تغییرات صورت گرفته باید به یک شیوه تدریجی برای اجتناب از تغییرات شدید در زمان گیرش بتن لحاظ گردد. این مورد به خصوص می تواند زمان گیرش بتن را تا 3- 2 ساعت امتداد دهد، اسلامپ بتن و میزان هوای موجود بتن اصلاح شده را افزایش می دهد.

آزمایش نفوذ پروکتور به طور وسیع برای هر دو آزمون آزمایشگاهی اولیه و آزمایش در کارگاه پروژه برای تعیین وابستگی های میان خصوصیات گیرش بتن و سرعت لغزش قالب های لغزنده بتن ، پذیرفته شده است. مقادیر مقاومت نفوذی د بازه 0/7 – 3 Mpa برای قالب لغزنده بتن ، بهینه یافت شده است. وقتی از آزمایش نفوذ پروکتور به عنوان ابزاری برای تخمین زمان های لغزش استفاده شود، ملاحظه باید برای اطمینان حاصل کردن از شرایط ذخیره شدن برای مخازن ملات صورت گیرد که قابل مقایسه با شرایط بتن در قالب های لغزنده بتن باشد. اثرات دمای محیطی و بادهای زیاد، تولید حرارت و …باید در محاسبات لحاظ شوند.

قالب لغزنده عمودی بتن در ساخت برج های خنک کننده، دودکش های باریک شونده، ساختمان ها، پایه های پل، آستری لوله های محوری و اخیراً در رآکتورهای ایستگاه های نیروی هسته ای استفاده می شود.

برای آشنایی با ” بتن آماده با کارایی بالا ” کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

درباره shimibeton.com

شماره همراه: 09121303726 تلفن: 88515668-021 فکس: 88515084-021 نشانی دفتر مرکزی: تهران-خیابان سهروردی شمالی-کوچه سراب-پلاک 12 -طبقه 3-واحد 7 ایمیل:info@shimibeton.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا