فوق روان کننده بتن موجب افزایش های چشمگیری در کارایی بتن می شوند. این افزایش کارایی بتن از طریق اسلامپ یا توزیع جدول جریان اندازه گیری می شود. فوق روان کننده بتن همچنین امکان کاهش های زیاد در نسبت های آب به سیمان را با حفظ کارایی بتن فراهم می آورند. شکل ۲٫ ۱۵ رابطه میان پیمانه مصرفی و کاهش آب برای یک فوق روان کننده بتن متدوال را نشان می دهد.

3

در حالی که در شکل ۲٫ ۱۶ چگونگی ارتباط اسلامپ اولیه، پیمانه مصرفی و توزیع جدول جریان را نشان می دهد.

47

مانع اصلی در کاربرد عملی فوق روان کننده بتن برای تولید بتن با کارایی بالا (تقریباً بتن خود متراکم شونده) عبارت از دوام کم در کارایی بتن حداکثراست، که اغلب تنها به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه می باشد (البته فوق روان کننده بتن تولیدی در حال حاضر، زمان حفظ کارایی بتن را تا ۲ ساعت نیز رسانیده است). این مورد برای یک فوق روان کننده بتن نوع SMF در دماهای گوناگون در شکل ۲٫ ۱۷ به تصویر کشیده شده است که در آن افت شدید اسلامپ در دماهای بالاتر خیلی بارز است. نشانه هایی وجود که سیمان های با C3A بالاتر موجب افت اسلامپ سریع تر بتن فوق روان شده می شود.

48

روی مواد پلی اکریلیت جدیدتر می توان به عنوان شیوه ای برای حفظ اسلامپ بالا در طی یک دوره زمانی طولانی تر حساب کرد. همچنان که در شکل ۲٫ ۱۸ برای یک فرآورده از این نوع، نشان داده شده، کارایی بتن حداکثری به مدت بیش از ۲ ساعت حفظ می شود. این امر به دلیل نوع فوق روان کننده بتن است که در حالت فعال «ممانعت فضایی» به جای رانش الکترواستاتیک عمل می کند.

49

اثر فوق روان کننده بتن بر زمان گیرش بتن

اثری که فوق روان کننده بتن روی زمان های گیرش بتن دارند وابسته به چند فاکتور است. این فاکتورها شامل نوع فوق روان کننده بتن ، ترکیب سیمان و به خصوص اینکه افزودنی به بتن اضافه شده است یا این که کاهش در نسبت آب به سیمان صورت گرفته می باشد. عموماً می توان اظهار داشت که:

۱- با افزودن مستقیم فوق روان کننده بتن برای رسیدن به بتنی با کارایی بالا، زمان های گیرش اولیه و نهایی بتن با ترتیب SNF>SMF <پلی اکریلیت ها، افزایش می یابد. در پیمانه مصرفی معمولی، این افزایش به ندرت فراتر از دو ساعت می رود.

۲- زمانیکه نسبت آب به سیمان کاهش یابد، تا به اسلامپ مشابهی با یک اختلاط کنترلی برسیم، زمان گیرش بتن به طور طبیعی بسیار شبیه به زمان کنترل گیرش بتن می شود؛ احتمالاً کاهش اندکی در حالت فوق روان کننده بتن SNF و SMF و یک افزایش جزئی در حالت مواد پلی الکریلتی داریم، در هر صورت در حالت معمولی این مدت بیشتر از یک ساعت نیست.

برای آشنایی با عملکرد فوق روان کننده بتن و خرید فوق روانساز روی لینک کلیک کنید.

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست