فرآیند تولید بتن پیش ساخته شرایطی را تأمین می کند که بیشتر ناظر برفواید هزینه ای ناشی از کاربرد افزودنی های بتن است. از جمله این فواید:

۱- مقاومت های اولیه بالای بتن پیش ساخته با هزینه های کاهش یافته (استفاده از میزان سیمان موجود کمتر، سیمان جایگزین) حاصل می شود، بنابراین قالب ها سریع تر برداشته می شوند و زمان تحویل (حمل و نقل) سریع تضمین می گردد.

۲- یکنواختی های مناسب بتن پیش ساخته (مثلاً مخلوط خود متراکم شوند) باری جای دادن المان های سازه ای لاغر و بسیار مسلح با تکنیک های بتن ریزی ویژه می تواند استفاده گردد.

۳- پایین آوردن هزینه های عمل آوری بتن پیش ساخته در کارخانه هایی که از عمل آوری تسریع یافته استفاده می شود.

مقاومت اولیه در عملیات بتن پیش ساخته ، بسیار اهمیت دارد، زیرا تا حد زیادی چرخه ی تولید و توانایی برای پذیرش و تولید کار جدید را کنترل می کند. این مورد به خصوص برای بتن پیش ساخته در جایی که مقاومت های اولیه پیش از عملیات حذف کشیدگی مورد نیاز هستند، صحیح است. روش های معمول حصول اطمینان از مقاومت های کافی بتن پیش ساخته (حدود ۳۰ MPa) متشکل از استفاده بیشتر از میزان سیمان های موجود بالا، منجر به بتن هایی با مقاومت هایی ۲۸ روزه ای می شود که خیلی بیشتر از مقدار مورد نیاز برای دلایل سازه ای مربوط به دوام بتن پیش ساخته می باشد. در نتیجه افزودنی های کاهنده آب در سطح وسیعی برای رسیدن به مقاومت های اولیه ضروری استفاده می شوند. به این ترتیب مخلوط های با صرفه تر اقتصادی ایجاد می گردند.

اثر فوق روان کننده بر بتن پیش ساخته

اغلب افزایش های قابل توجه در نرخ توسعه مقاومت بتن پیش ساخته با کاربرد فوق روان کننده ها حاصل می شود. به علت کاهش آب چشمگیر که با استفاده از دزهای بیشتر فوق روان کننده ها می تواند به دست بیاید، کاهش سیمان محسوس یا تغییر در نوع سیمان بتن پیش ساخته (از تیپ III با مقاومت های اولیه بالا به تیپ I معمولی) محتمل می باشد. فوق روان کننده ها ممکن است برای به ظهور رساندن صرفه جویی ها در انرژی در عمل آوری تسریع یافته یا حتی از میان برداشتن ضرورت برای عمل آوری استفاده گردد. مقاومت های اولیه بالای بتن پیش ساخته می تواند در دماهای خیلی پایین تر و زمان های عمل آوری بسیار کمتر از آنچه در حال حاضر استفاده می شود حاصل گردد. مقاومت های پس کشیدگی برای بتن فوق روان شده می تواند طی شش ساعت عمل آوری در مقابل ۲۲ ساعت رژیم عمل آوری که برای بتن ساده مورد نیاز است، می تواند حاصل گردد.

فوق روان کننده ها به طور موفقیت آمیزی برای دست یابی به صرفه جویی ها در تحکیم بتن در مقاطع بتنی پیش ساخته به شدت مسلح استفاده شده است، مثلاً تکمیل با کیفیت بالای مورد نیاز برای المان های لوله ای پیش ساخته (که خدمات الکتریکی و مکانیکی را متحمل می شود) مورد استفاده در ساخت استادیوم المپیک مونترال از طریق به کارگیری یک فوق روان کننده حاصل شده است. شکل ۷ .۴۱ تراکم بالای آرماتور فولادی مورد استفاده در این سازه ها را نشان می دهد.

3

فرآورده های بتنی مثل آجر ها و بلوک هایی که تولید حجیم می شوند هم می تواند از به کاریگری عوامل محبوس کننده هوا و افزودنی کاهندده آب بتن منتفع شوند. این افزودنی ها کاهش در میزان سیمان بتن پیش ساخته را تا %۱۰ بدون تغییر دادن خصوصیات مکانیکی فرآورده مجاز می سازند. بتن پیش ساخته بر خلاف بتن معمولی، مقاومت آجرها و بلوک ها توسط درجه قفل و بست داخلی حاصل سنگدانه ها تعیین می شود و در نتیجه بیشتر تابعی از تراکم است تا میزان سیمان موجود. به علاوه در قالب گیری بلوک ها از دستگاه، یک مقاومت قابل ملاحظه نارس مورد نیاز است که توسط سیمان هم به آن کمک می شود. کاهش ها در میزان سیمان بتن پیش ساخته تا %۱۰ در حضور یک افزودنی کاهنده آب بتن به بلوک ها اجازه می دهد که در حالت نارس تولید و حمل شوند. همچنین بتن پیش ساخته دارای خصوصیات مکانیکی مورد نیاز باشند. فاکتورهای مشابه به فرآورده های استخراج که افزودنی های معمولی و کندگیر کننده، لیز کنندگی و چسبندگی اختلاط را ارتقاء می دهد، بیرون آوردن آسان و حفظ پروفیل فرآورده را امکان پذیر می سازد.

در ماه های زمستان، فواید چشمگیری از کاربرد بتن پیش ساخته استخراج می شود که حاوی افزودنی های تسریع کننده هوای سرد (CWA) با خصوصیت ضدیخ زدگی است. فواید اقتصادی از توانایی آنها برای هزینه های گرمایشی به دست می آید که ناشی از کاربرد مخلوط های کم هزینه تر است و امتداد مدت ساخت و ساز بتن پیش ساخته را ممکن می سازد.

برای آشنایی با عملکرد فوق روان کننده بتن و خرید فوق روانساز روی لینک کلیک کنید.

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست