پتانسیل کامل افزودنی های بتن هم در اقتصاد و هم در اهداف مهندسی مطلوب اغلب می تواند با تغییرات در نسبت مخلوط بتنی به فعلیت در بیاید. همه افزودنی های بتن سازگار نیستند و توصیه تولید کننده باید پیش از اینکه دو یا تعداد بیشتری افزودی بتن با همدیگر استفاده شوند، یا به طور جداگانه به کار برده شوند در نظر گرفته می شود. در نتیجه مهم است که افزودنی های بتن آزمایشگاهی و میدانی به منظور انتخاب نوع و پیمانه مصرفی افزودنی های بتن مناسب مورد استفاده، انجام بگیرد.

اثرات افزودنی بتن در اختلاط بتن

اثرات حاصل از افزودنی های بتن با استفاده از مواد محل کارگاه و شرایط محل کار باید تعیین شود. این موارد به خصوص زمانیکه نوع خاص سیمان ها مشخص می شوند، اهمیت دارد. وقتی بیش از یک افزودنی بتن قرار باشد استفاده گردد، یا وقتی اختلاط و بتن ریزی در شرایط دمای محیطی که از دماهای محیطی معمولاً بالاتر یا پایین انجام می گیرد. برای چنین آزمون هایی دزهای تا سه برابر معمولی باید لحاظ شود. بنابراین مسائل پتانسیل منتج از پیمانه مصرفی افزودنی بتن بیشتر می تواند تصدیق گردد.

روش مصرف افزودنی بتن در اختلاط بتن

دستورالعمل های تولیدکننده افزودنی های بتن باید به دقت، به هنگام استفاده از افزودنی دنبال شود. اثرات ویژه تولید شده در بتن با افزودنی های بتنی وابسته دستورالعمل های فراهم آمده توسط تولید کننده افزودنی و شماری از فاکتورها همچون ترکیب سیمان، خصوصیات سنگدانه ها، حضور دیگر افزودنی ها و شرایط محیطی، اندرکش افزودنی منتخب با این فاکتورها و حد این اثرات جانبی باید قبل از کاربرد در زمین تصدیق گردد. این اثر مطلوب نباید خیلی به تغییرات کوچک در میزان افزودنی بتن مورد استفاده یا در مقادیر دیگر اجزاء بتن استفاده شده باشد. چون اثرات ایجاد شده ممکن است با نقطه اضافه شدن در چرخه اختلاط تغییر کند. یک ترتیب اختلاط استاندارد باید تأسیس شود و افزودنی های بتن نباید در طی حمل و نقل، بتن ریزی و تراکم افزوده شوند. افزودنی های بتن از همه کلاس ها ممکن است که یا به شکل پودر یا مایع در دسترس باشند.

اگرچه ادامه توسعه افزودنی های بتن جدید و بهبود یافته ارزیابی مجدد به فواید کاربرد افزودنی بتن را تضمین می نماید، افزودنی هایی که هم اکنون به کار برده می شوند و خصوصیات بتن تازه را اصلاح می کنند. همچنین افزودنی های بتن ممکن است موجب مشکلاتی از طریق سخت شدگی زود هنگام یا کندی در گیرش بتن به صورت نامطلوب گردد. سخت شدگی زود هنگام اغلب با ناسازگاری میان سیمان و افزودنی بتن مورد استفاده پدید می آید.

افزودنی های موثر در گیرش و اختلاط بتن

کندی گیرش بتن می تواند توسط افزودنی های بتنی با پیمانه مصرفی بیش از حد یا با پایین آوردن دمای محیط ایجاد شود، که البته هر دوی این موارد هیدراتاسیون کلسیم سیلیکات را به تأخیر می اندازد. میزان هوای موجود و زمان گیرش بتن در کارگاه می تواند به طور قابل ملاحظه ای از بتن آزمایشگاهی با همان مواد و نسبت های مخلوط تغییر کند. دلیل رفتار گیرش بتن غیر عادی و تغییر در میزان هوای موجود بتن باید از طریق مطالعات چگونگی تأثیر افزودنی های بتنی که قرار است استفاده شود، تعیین شود. سپس همه گروه ها باید در آغاز از این احتمال آگاهی پیدا کنند و برای ایجاد تنظیمات در سرعت افزودن مواد (به خصوص افزودنی هوازای بتن ) برای دستیابی به خصوصیات مشخص شده بتن در سایت پروژه آماده باشند. همچنین این نکات را برای کاربرد افزودنی های تسریع کننده بتن افزودنی های محبوس کننده هوا، افزودنی های کاهنده آب بتن و خود کنترل کننده، افزودنی های روانساز بتن و افزودنی ها برای اهداف خاص باید رعایت گردد. باید تأکید کرد که افزودنی های بتنی ابزارهای اضافی کنترل کیفیت بتن را تأمین می کنند. اما آنها نمی توانند اثرات نامطلوب ناشی از کاربرد مواد افزودنی های بتنی با کیفیت ضعیف نسبت بندی نارضایت بخش اختلاط بتن و روش های نامناسب را تصحیح کنند.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با محصول و خرید افزودنی بتن روی لینک کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست