افزودنی های موثر در جلوگیری از یخ زدگی بتن

مدت زمان محافظت لازم برای حفاظت بتن از آسیب یخ زدگی به تعدادی از فاکتورها بستگی خواهد داشت. یکی از فاکتورهای حیاتی برای جلوگیری از یخ زدگی بتن درجه اشباع بتن تازه بتن ریخته شده و مدت زمان حالت اشباع است. تحت شرایط معمولی درجه اشباع هم با مصرف آب در فرآیند هیدراتاسیون و تبخیر آب آزاد کاهش می یابد. در نتیجه هر فاکتوری که موجب آسیب ناشی از یخ زدگی شود روی بتن ریزی در هوای سرد سودمند است. افزودنی کاهنده آب بتن معمولی و فوق روان کننده بتن چنین فایده ای را دارند و باعث جلوگیری از یخ زدگی بتن می شوند .

تقریباً %۷۰-۶۵ آب موجود در یک اختلاط بتنی کارایی بتن مورد نیاز برای عملیات بتن ریزی را تأمین می نماید. چنین آبی معمولاً در محدوده ی فیزیکی حضور دارد و آب آزاد حفرات را پر می کند. چنانچه شکل پذیری آن نسبت به تشکیل یخ در حالت پلاستیک و حمله یخ زدگی پایین می آید. کاهش %۲۰-۱۰ حاصل شده توسط افزودنی کاهنده های آب بتن و افزودنی فوق روان کننده های سنتی بتن به لحاظ آب منفذی چشمگیر است و در نتیجه مزیت در بتن ریزی در فصل زمستان دارد و موجب جلوگیری از یخ زدگی بتن می گردد. به علت عمل خیس کنندگی،افزودنی کاهنده های آب بتن معمولی سرعتی که در آن آب با ذرات سیمان کنترل می شود را افزایش می دهد. افزودنی فوق روان کننده های بتن مخصوصاً برای نرم کنندگی بالای آنها مورد توجه هستند. در نتیجه یک میزان مناسب از آب استفاده شده در اختلاط به سرعت به شکل فیزیکی در لایه های حول ذرات سیمان محدود می شوند و آب آزاد را به این ترتیب می کاهند. با این وجود باید توجه شود که افزودنی های کاهنده آب بتن نوعاً گیرش بتن را تسریع نخواهند کرد. در نتیجه برای کسب فایده جلوگیری از یخ زدگی بتن از آنها باید در ترکیب با یک افزودنی تسریع کننده بتن به کاربرد یا یک افزودنی کاهنده آب بتن یا افزودنی تسریع کننده بتن باید استفاده شود. (ASTM E 494 Type)

ترجیح بر این است که وقتی بتن در هوای سرد جای داده می شود افزودنی تسریع کننده ها یا ضد یخ بتن در ترکیب با افزودنی عامل هوازای بتن و افزودنی های کاهنده آب بتن استفاده شوند. این کار نه تنها مقدار آب قابل انجماد در اختلاط را کاهش می دهد، بلکه عموماً کمیت ضد یخ های بتن و افزودنی تسریع کننده های بتن مورد نیاز برای به دست آوردن اثرات مطلوب را در قیاس با مقادیری که باید به هنگامی که از این مواد جداگانه استفاده می شود را می کاهد. به علاوه این ترکیبات در افزایش مقاومت بتن به عمل یخ زدگی و به عوامل خورنده و جلوگیری از یخ زدگی بتن سودمند هستند.

مخلوط های بتنی در هوای سرد که به آنها افزودنی های تسریع کننده ضدیخ غیر کلریدی بتن اضافه شده در تعدادی از پروژه ها به کار برده شده اند. همه مخلوط های بتنی توصیف شده در قسمت زیر با سدیم تیوسیانات با پایه CWA که پیش از این ذکر کردیم، اصلاح شده بود. این پروژه ها اثر این افزودنی های بتن را روی مخلوط های بتنی معمولی حاوی خاکستر بادی کلاس C به تصویر می کشد، چون خاکستر بادی نوعاً زمان گیرش بتن را به تأخیر می اندازد و از همین رو نمی تواند گزینه ی منطقی برای بتن در هوای سرد و جلوگیری از یخ زدگی بتن باشد.

کف یخ زننده (فریزر)

این پروژه بتن ریزی در کف به اندازه ی ۹/۲m3 (12 yd3) برای یک یخ زننده (فریزر) در یک کارخانه تولید مواد غذایی روزانه در Arkanas, little Rock ایالات متحده بود. اگر چه دمای محیط حدود ۸۲ درجه سلسیوس بود و دمای یخ زننده (فریزر) ۲۵ درجه سلسیوس بود. CWA در پیمانه مصرفی ۳۹۱۰ Ml در ۱۰۰ کیلوگرم (۶۰ fl oz/ cwt) استفاده شد و مقاومت طراحی در ۲۸ روز به میزان ۴۰۰۰ Ibf/in2) 6 Mpa. 27)حاصل شد. این بتن تقریباً حاوی ۲۳% وزن سیمان از خاکستر بادی کلاس C بود.

برای آشنایی با خرید ضد یخ روی لینک کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست