فوق روان کننده کاهنده آب بتن در عملکرد افزودنی های سنتی تغییرات قابل ملاحظه ای را به وجود می آورند. مواد شیمیایی که به عنوان فوق روان کننده کاهنده آب بتن مورد استفاده قرار می گیرند بر کشش سطحی آب در اختلاط بتن اثر نمی گذارد، در نتیجه می توان مقادیر بیشتری از آنها را بدون حضور اثرات جانبی نامطلوب (هوای محبوس، جدایش و کندی گیرش) مورد استفاده قرار داد. زمان پیدایش فوق روان کننده کاهنده آب بتن در اوایل دهه ۱۹۷۰ بود و اکنون فوق روان کننده کاهنده آب بتن به نسل سوم خود تکامل پیدا کرده اند، طوری که ساختار مولکولی آنها بر محدودیت های پیشین که با کاربرد فوق روان کننده ها در ارتباط بود، غلبه کرده است. این سه نسل فوق روان کننده کاهنده آب بتن را می توان به صورت زیر طبقه بندی نمود.

نسل اول فوق روان کننده های بتن اصالتاً مواد آنیونی هستند. فوق روان کننده کاهنده آب بتن بارهای منفی را بر ذرات سیمان ایجاد می کنند و موجب می شوند تا آنها یکدیگر را دفع نمایند. به این ترتیب اصطکاک سطحی کاهش می یابد. این نسل فوق روان کننده کاهنده آب بتن تقریباً بر فرآیند هیدراتاسیون بی اثر هستند. به علت مدت کوتاه کارایی ایجاد شده، نسل اول فوق روان کننده کاهنده آب بتن عموماً در محل کارگاه (پروژه) اضافه می شوند. نسل دوم فوق روان کننده ها به عنوان افزودنی کاهنده آب بتن روی ذرات سیمان بیشتر جذب می شوند. این کار نه تنها شکل پذیری روی خمیر سیمان می کند، بلکه نسبت آب به سیمان کمی را هم ممکن می سازد و فرآیند هیدراتاسیون را کنترل می کند. این کنترل هیدراتاسیون امکان می دهد که مواد فوق روان کننده کاهنده آب بتن نسل دوم در دماهای کمتر بتن به نسبت مواد نسل اول استفاده شود. این نسخه های دیرگیرکننده مدت زمان کارایی را طولانی می نمایند و برخی مواد می تواند در کارخانه اضافه شود. مواد شیمیایی فوق روان کننده کاهنده آب بتن نسل سوم برای تأثیرات فضایی حلقه های جانبی شان انتخاب می شوند. فوق روان کننده کاهنده آب بتن هم چنین روی ذرات سیمان جذب می شوند اما اثرات خود را نه از طریق دفع الکترواستاتیکی، بلکه بیشتر از طریق مکانیسم ممانعت فضایی تأمین کنند. چون این نسل از فوق روان کننده کاهنده آب بتن یکنواختی های بیشتری را به مدت زمان های طولانی تر حفظ می نمایند، آنها را اغلب در کارخانه به ترکیب اضافه می کنند. بنابراین اختلاف اساسی میان مواد فوق روان کننده کاهنده آب بتن نسل دوم و نسل سوم در این است که فوق روان کننده کاهنده آب بتن نسل سوم می تواند پیوستگی های گیرش اولیه را شبیه به بتن معمولی حفظ کند در حالی که اختلاطی با شکل پذیری بالا رادر نسب آب به سیمان خیلی پایین ایجاد می کند.

کاربرد فوق روان کننده کاهنده آب بتن

دو کارکرد اصلی فوق روان کننده کاهنده آب بتن عبارتند از:

۱- کاربرد فوق روان کننده کاهنده آب بتن در تولید بتن هایی با روانی خیلی بالا که در آنها افزودنی بدون هیچ گونه تغییر در نسبت آب به سیمان به اختلاط اضافه می شوند تا اسلامپ هایی بیشتر از ۱۸۰ mm تولید شود.

۲- کاربرد فوق روان کننده کاهنده آب بتن در تولید بتن با نسبت های آب به سیمان پایین برای رسیدن به مقاومت های اولیه و نهایی بالا و کاهش بیشتر نفوذپذیری به رطوبت و نمک ها.

با پیدایش بتن با کارایی بالا و توسعه نسل سوم فوق روان کننده کاهنده آب بتن (اغلب با پایه پلیمری اکریلیک) که به طور محسوسی کاهش آب بیشتری را در یکنواختی های قابل روانی فراهم می کند، این گونه مرزبندی ها کم رنگ شده است. اگرچه با به کاربردن ترکیبی از افزودنی ها در حال حاضر امکان به دست آوردن بتن های با نسبت آب به سیمان و با دوام بتن بالا که ملات خود تراز شونده و در عین حال کاملاً چسبنده هستند، عملی شده است.

برای آشنایی با عملکرد فوق روان کننده بتن و خرید فوق روانساز روی لینک کلیک کنید.

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست