در روش سنتی مواد اولیه ملات به طور مثال سیمان و شن و ماسه خریداری شده در محل کارگاه ساختمانی نگهداری می شوند و سپس به صورت دستی و غیر اصولی برای ساخت ملات خشک با آب ترکیب می شوند. در این روش مصرف ملات طبیعتا دقت لازم در ترکیب مواد مختلف با هم در نظر گرفته نخواهد شد. در این حالت مواد اولیه و ملات نهایی از نظر کیفیت هیچگاه مورد بررسی قرار نخواهند گرفت و در عین حال هدر رفت مواد اولیه، سرعت پایین و مشکلات نگهداری مواد اولیه از عیوب دیگر روش سنتی است. به این دلایل ملات نهایی دارای کیفیت مطلوبی نخواهد بود و عمر پایینی خواهد داشت.

اما در روش استفاده از ملات محصول نهایی کارخانه های ملات خشک که در آنجا کلیه مواد اولیه با درصد های کاملا کنترل شده با دانه بندی های مشخص در حالی که محصول تولیدی حالت یکنواختی از نظر ترکیب مواد اولیه دارد به بازار عرضه می گردد.

محصولات ملات خشک به صورت خشک به کارگاه ساختمانی تحویل، نگهداری و فقط در هنگام مصرف با مقدار مشخصی از آب آمیخته می شوند و پس از آن مصرف می گردند. (نسب ترکیب ملات خشک با آب برای محصولات مختلف ملات خشک با یکدیگر متفاوت است) محصولات ملات خشک به وسیله بسته بندی در پاکت هایی با اوزان گوناگون و یا به صورت فله ای با پر کردن سیلوها به مشتری نهایی تحویل داده می شود. نحوه استفاده محصولات ملات خشک برای مشتریان نهایی همانطور که اشاره شد، بسیار آسان است و صرفا اختلاط ملات خشک با نسبت مشخصی از آب است.

ملات خشک

ترکیب ملات خشک با آب با سه روش فارغ از اینکه ملات خشک در کارگاه ساختمانی به صورت پاکتی و یا فله ای در سیلو وجود دارد، امکان پذیر می باشد.

ترکیب دستی ملات خشک

در این روش ملات خشک در پاکت به تدریج در ظرف (ظروف استفاده شده عموما دارای درجه بندی هستند) ریخته شده و با نسبت صحیحی از آب که کارخانه بر روی پاکت درج کرده و در ظرف وجود دارد به وسیله همزن های برقی (Mixer) و یا ابزارهای بنایی مخلوط می شود. در این روش مصرف ملات خشک همان طور که توضیح داده شده ساخت ملات خشک بدون استفاده از هیچگونه تجهیزاتی و با قیمتی نازل انجام شده است.

ترکیب ماشینی ملات خشک

در این روش ماشین آلاتی برای ملات خشک وجود دارند که ورودی آب و ملات جداگانه ای دارند. بعد از پرکردن این محفظه ها اپراتور میزان نسبت اخطلاط را از روی پاکت خوانده و به وسیله برد الکترونیکی به اطلاع دستگاه می رساند و دستگاه با دقیق ترین حالت ملات خشک را با آب مخلوط می کند.

ماشین آلاتی هم وجود دارند که علاوه بر آنکه عملیات ترکیب ملات خشک با آب را انجام می دهند، عملیات پمپاژ را نیز انجام می دهند. هر چند که می توان ملات خشک را همانند روش دستی با آب مخلوط کرد و به وسیله ماشین آلات پمپاژ معمول برای استفاده پمپاژ نمود.

شرکت شیمی بتن بهینه ارائه کننده انواع ملات های آماده مطابق با استانداردها و با کیفیت بالا می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست