نتایج ارزیابی رفتار الیاف به منظور کنترل ترک هاى ناشى از جمع شدگى ۱۶ در بتن استاندارد و خودتراکم مختصرا به صورت زیر می باشد.

اگر بتن از جمع شدن باز داشته شود ، تنشهای کششی ایجاد شده در آن باعث ترک خوردگی مقطع می شوند . در بتن استاندارد با نسبت آب به سیمان بالاتر از ۴۵ درصد جمع شدگی بتن ناشی از خشک شدن به عنوان مهمترین دلیل ایجاد ترک در سنین اولیه توصیف شده است . در بتن خودتراکم در سنین اولیه به دلیل چسبندگی بالاى مواد ریز موجود ، جمع شدگی بتن و خزش بیشترى نسبت به بتن استاندارد مشاهده می شود ولی در مرحله سخت شدن تاخیرى در شروع جمع شدگی بتن خود تراکم به وجود می آید که به دلیل پایین بودن سرعت تبخیر از سطح خارجی اعضاء بتنى می باشد. جمع شدگی بتن ناشی از خشک شدن از همان ابتدا یعنی زمان هاى اولیه بتن ریزى و حتی قبل از افزایش ظرفیت مکانیکى بتن آغاز می شود که بستگی به خواص بتن (طرح اختلاط، طریقه ى بتن ریزى و روش های عمل آوری ) شکل و چگونگی اعضاء بتنی وشرایط محیطی (دما، رطوبت مربوطه، سرعت باد) دارد. .چون جمع شدگی بتن به دلیل کمبود آب درون بتن به سطح اعضاء تحمیل می شود ، کرنش در این قسمت از اعضاء ایجاد شده وترک هائی با منشاء خشک کردن انقباض ۱۷ از نواحى سطحی که در تماس با محیط هستند آغاز مى شود، در نتیجه اعضاء با سطح خارجى بالا(مانند دال ها و پانل هاى پیش ساخته) در تماس با یک محیط مهاجم بیشترین آسیب را در اثر به وجود آمدن ترک ها می بینند واین امر با عبور هوا از روی نمونه ها ی تازه تشدید می یابد اما از نتایج آزمایش ها مشاهده می شود که با استفاده از مقادیر مناسب الیاف در بتن ، جمع شدگی بتن و به تبع آن ترک ها به میزان قابل توجهی کاهش مى یابند.

براى کنترل ترک هاى بتن تحت اثر جمع شدگی بتن دو روش متفاوت پیشنهاد می شود:

۱- اندازه گیرى کاهش جمع شدگی بتن با توجه به حدود آب از دست رفته از سطح در معرض هوا(بدون پوشش)اعضاء

۲- جمع شدگی بتن توسط اتصال اجزا بتن که می تواند رشد ترک ها را کنترل کرده و از انتشار خرابى در اعضا در سنین اولیه جلوگیری کند.

اولین روش بررسى نحوه ى عمل آورى بتن و آب نگهدارى و یا افزودنی هاى تقلیل دهنده ى جمع شدگی بتن بوده که هدف این روش کاهش تنش کششی روی بتن است. دومین روش جلوگیری از جمع شدگی بتن استفاده از افزودنی های بتن و الیافى هستند که با بتن تازه ترکیب مى شوند و ظرفیت مکانیکى مخلوط را در سنین کم تعیین کرده در نتیجه از رشد و انتشار ترک ها در اثر جمع شدگی بتن جلو گیرى مى کنند به این معنا که با حضور الیاف تعداد بیشتری ترک ایجاد شده و این امر باعث انتقال تنشهای کششی از میان ترکها و کاهش تمرکز تنش می شود. حرکت ترک ها در هر دو نوع بتن استاندارد و خود تراکم جهت مشخصى نداشته و عمود بر هم از طرفى به طرف دیگر عبور می کنند ولی در کل می توان سه حالت فشاری و کششی و برشی را برای حرکت ترک ها در نظر گرفت:

همچنین با ورود الیاف در بتن مستقل از مواد تشکیل دهنده ۲ نوع وضعیت اصلى موازى و عمود بین ترک و الیاف مشاهده می شود که در صورت عبور الیاف عمود بر لبه هاى ترک با پل زدن الیاف بین ترک ها یکپارچگی بتن تا تغییر شکلهای زیاد حفظ شده و مقاومت خمشی و کششی به دلیل خاصیت دوزندگی الیاف بالا می رود و از جمع شدگی بتن جلوگیری می شود .

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با محصولات زیر و خرید افزودنی بتن روی لینک کلیک کنید .

– نگهداری از بتن

– الیاف پلی پروپیلن

– ژل میکروسیلیس الیاف دار

– چسب بتن ژله ای الیاف دار

– الیاف پلی استر

– بتن الیاف پلیمری

– بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیکا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست